Stopy svobody

Co to je?

U příležitosti 30 let od sametové revoluce jsme připravili cestu 30 stop vedoucí z náměstí Míru na zámek Mělník, kde byla založena mělnická buňka Občanského fóra.

Zeptali jsme se 30 mělnických osobností, jaká konkrétní událost v posledních 30 letech v nich zanechala nejhlubší stopu a dala jim naději, že hodnoty listopadu 89 měly a mají smysl?

Tyto stopy nejsou pouhými statickými obrázky, ale mají připravenou i svou rozšířenou realitu, podíváte-li se na ně přes speciální aplikaci ve vašem mobilním telefonu.

Jedinečný zážitek už čeká...

Stopy

Listopad 89

Nadšení, vstřícnost, ochota a především společná snaha změnit své osudy...

Martin Pecina

podnikatel, první mluvčí Občanského fóra na Mělníku

25. 11. 1989

Manifestace na Letné (800 tisíc lidí), internet a sociální sítě - naprostá svoboda v názorech, jak na západě, tak na východě, digitalizace fotografie a videa

Hlubokou stopu na mě zanechala sobotní demonstrace na Letné v listopadu 1989, kterou moderoval Václav Malý a kam přišel V. Havel, kterého propustili z vězení. Převrat v mé zálibě ve fotografování znamenala digitalizace fotografie a videa a zvrat v mém životě způsobil internet a sociální sítě, které způsobily naprostou svobodu v názorech, jak na západě, tak na východě. Za socialismu něco nepředstavitelného.

Karel Lojka

mělnický patriot, fotograf, dokumentarista

prosinec 1989

Stříhání drátů na státních hranicích a boření zdí

Přesněměsíc po sametové revoluci tehdejší ministři zahraničních věcí Československa aRakouska, Jiří Dienstbier a Alois Mock, společně přestřihli dráty na československo – rakouských hranicích mezi obcemi Hatě a Kleinhaugsdorf. 23. 12.se pak stříhání drátů opakovalo u obce Nové Domky u Rozvadova. Společně sministrem zahraničních věcí Československa Jiřím Dienstbierem ostnaté dráty přestřihl jeho německý protějšek Hans-Dietrich Genscher.

Mgr. Vladimíra Hořejší

ředitelka MŠ Mělník-Mlazice

Zvolení Václava Havla prezidentem a odsun okupačních sovětských vojsk

Žil jsem v době, ve které jsem žil. V době cenzury, procesů, honů na čarodějnice, vpádu cizích vojsk, normalizace a všech možných jiných, stejně ohavných činů. Pokud to vztáhnu „jen na naši rodinu“ a odmyslím se (obtížně) od všeho okolního, tak babičce sebrali komunisti živnost, strýci fabriku, tátu poslali do JZD (neskýtal záruku politické spolehlivosti), teta nesměla studovat vůbec a já musel do školy v pohraničí. Řekl bych – velký důvod k lásce, že?! Během této doby se prostřídalo pět prezidentů, o kterých si opravdu nic dobrého nemyslím. Najednou se vše ze dne na den změnilo a prezidentem byl zvolen všemi mocnými pronásledovaný Václav Havel. Již jeho první projev byl jako z jiného světa. Ta změna byla nepopsatelně obrovská a já začal znovu věřit, že se vše v dobré obrací. V něco, čemu jsme již věřit přestávali. A když byla (po nějaké době) odsunuta okupační sovětská armáda, zmocnila se mě radost tak velká, že až nepopsatelná. Byli jsme svobodní!

Petr Weinstein

divadelník a vedoucí hudebně recitačního spolku Františka Černického

28. 12. 1989

Znovuobnovení skautingu v České republice

Nejsem přímo zakladatel skautingu na Mělníku, jelikož tu skautská organizace neboli Junák existovala už minimálně po válce. Já sám jsem vstoupil v roce 1969 a záhybyl opět zakázán. Hned po revoluci jsme ho tady na Mělníce vlastně "vzkřísili" a, jak jsem napsal, "znovuobnovili".

Karel Ponocný

obnovitel skautingu na Mělníku, DJ

21. 2. 1990

Projev Václava Havla
v Kongresu USA

Nelze při vzpomínce na listopadové události nevzpomenout, s lítostí v duši, na Václava Havla a jeho projev v americkém Kongresu, který se mi nesmrtelně zapsal do duše. Na to nelze zapomenout. Stejně jako na Mejlu Hlavsu a Muchomůrky bílé či Básníky ticha, takovou svobodu a radosti jsme získali v listopadu 89. Ale co toto od M. Kundery: "Nejkrásnější zážitek: komunisté věřili, že proletariát se během kapitalistického vývoje bude čím dal víc ochuzovat , a když se jednoho dne ukázalo , že dělníci jezdí v celé Evropě do práce v autech, měli chuť křičet , že skutečnost švindluje. Skutečnost byla silnější než ideologie." To také není k zahození ...

PhDr. Jan Vojta

historik umění

18. 8. 1990

Koncert Rolling Stones na Strahově

Legendární koncert Rolling Stones přilákal 18. srpna 1990 na Strahov přes 110 tisíc fanoušků.Lístky stály 250 korun, což bylo na tehdejší dobu celkem dost. Předskokanem Stonů byl Vladimír Mišík se svou kapelou ETC. Koncert uvedl sám Václav Havel slovy: „Z hvězdného nebe se snesla do naší republiky kapela Rolling Stones.“ Skupina se vzdala honoráře. Výtěžek z koncertu, který dosáhl částky přes 4 miliony korun, putoval Výboru dobré vůle prezidentovy ženy Olgy Havlové, který jej využil pro zdravotně postižené děti.

Mgr. Alexander Klimeš

advokát, právník města, zastupitel v letech 1990-1996, jeden ze zakladatelů Občanského fóra na Mělníku

24. 6. 1991

Koncert „Adieu C.A." k odchodu Rudé armády

Poslední železniční transport Sovětské armády opustil československé území 21. června 1991. Velitel Střední skupiny vojsk Eduard Vorobjov odletěl z Československa o šest dnů později. Tehdy (24. 6. 1991) se také konal koncert rockové skupiny Pražský výběr v pražské Sportovní hale pod názvem „Adieu C.A.“, na němž účinkoval mj. Frank Zappa (1940–1993). Zazněly písně Čičolína, Zubatá, Improvizace v A dur s F. Zappou, Bláznivý reggae, Pražskej buran, Proč jen já a další.

PhDr. Bedřich Marjanko

historik a publicista

1990-1991

Obnovení tradičních vlasteneckých organizací - Sokola a Obce Legionářské

V roce 1990 došlo k znovuobnovení Sokola a k navázání na jeho programové tradice. Česká obec sokolská patří v České republice k nejpočetnějším občanským sdružením. Členská základna čítá kolem 180 000 cvičenců, kteří se věnují nejen sportu a pohybovým aktivitám, ale také kulturní a vlastenecké činnosti. Československá obec legionářská je obecně prospěšný spolek sdružující veterány československého zahraničního a domácího odboje z doby 2. světové války,válečné veterány Armády České republiky, jejich rodinné příslušníky, pozůstalé a všechny příznivce, kteří chtějí být aktivními členy.

Bohuslav Bubník st.

předseda Československé obce legionářské, jednoty Mělník

1991

Návrat rodiny na Mělník = pokora

Jeho otec, kníže Otakar v emigraci ve Švýcarsku pracoval jako bankéř a celý život toužil vrátit se zpět do své vlasti. Jeho majetek mu byl navrácen roku 1991 a on ho v roce 1993 celý daroval svému synovi Jiřímu.

Jiří Lobkowicz

česko-švýcarský politik a finančník, majitel Zámku Mělník

13. 2. 1992

Česká republika se připojila k internetu

Svoboda slova, propojení s celým světem, následný celospolečenský dopad (Průmysl 4.0, Online vzdělávání apod.)

prof. Ing. Jiří Hnilica, Ph.D.

prorektor pro mezinárodní vztahy a informační systémy, VŠE

prosinec 1992

Ústava ČR a Listina základních práv a svobod

Ústava ČR a Listina základních práv a svobod (ke kterým ale patří i povinnosti a zodpovědnost). Ústava České republiky je základní zákon České republiky. Byl přijat jako ústavní zákon Českou národní radou 16. prosince 1992 a publikován v české Sbírce zákonů pod č. 1/1993 Sb.

Milli Janatková

zpěvačka, multiinstrumentalistka, skladatelka, výtvarnice a lektorka, držitelka plakety města Mělníka

1999, 2004

Vstup ČR do NATO a EU

Česká republika je členskou zemí NATO od 12. března 1999, kdy se společně s Polskem a Maďarskem stala první zemí bývalého východního bloku (a bývalé Varšavské smlouvy), která se k Alianci připojila. Platí dohoda, že členské země NATO, tedy i Česko, mají vynakládat 2 % HDP na svou obranu. Česká republika vstoupila do Evropské unie dne 1.května 2004. Šlo o dosud největší rozšíření Evropské unie, kdy k ní přistoupily též Estonsko, Kypr, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Polsko, Slovensko a Slovinsko.

Ondřej Houska

novinář, Hospodářské noviny

2000

Olympiáda v Sydney

Mě osobně nejvíc ovlivnilo Sydney, kde jsem vyhrál stříbrnou medaili a myslím, že se mi tím podařilo proslavit box a zároveň i Mělník v rámci celé ČR.

Rudolf Kraj

boxer, stříbrný olympijský medailista z Letních olympijských her 2000 v Sydney

prosinec 2000

Televizní krize

Jako krize České televize nebo televizní krize je označován sled událostí na přelomu let 2000 a 2001, kdy se redaktoři zpravodajství České televize s podporou předních politiků spjatých s havlovským křídlem a Čtyřkoalicí vzbouřili proti vedení České televize, které bylo považováno za spřízněné zejména s ODS, přičemž obě parlamentní komory se nakonec přiklonily ke vzbouřencům.

Jiří Rejman

moderátor Sportovních zpráv a komentátor

1999, 2004

Vstup České republiky do EU a NATO

Česká republika je členskou zemí NATO od 12. března 1999, kdy se společně s Polskema Maďarskem stala první zemí bývalého východního bloku (a bývalé Varšavské smlouvy), která se k Alianci připojila.Platí dohoda, že členské země NATO, tedy i Česko, mají vynakládat 2 % HDP na svou obranu. Česká republika vstoupila do Evropské unie dne 1.května 2004. Šlo o dosud největší rozšíření Evropské unie, kdy k ní přistoupily též Estonsko, Kypr, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Polsko, Slovensko a Slovinsko.

MUDr. Ladislav Peychl

lékař, alergolog, pediatr

21.12. 2007

ČR se stala součástí Schengenského prostoru

Za významný považuji 21. prosinec 2007, kdy se ČR stala součástí Schengenského prostoru. To umožnilo volný pohyb po Evropě,což bylo před revolucí naprosto nemyslitelné a dnes už si to stěží dokážeme představit.

Jan Úlovec

vedoucí folklorního souboru Jarošovci

18. 12. 2011

Odchod Václava Havla

Uplynuly asi tři měsíce od doby, co jsem se po pěti letech života v Belgii vrátil zpět do Česka. Bylo 18. prosince 2011, kdy jsem měl víkendovou službu jako řídící editor ve směně ČTK. Většinou je to vyčerpávajících 32 hodin odsloužených během dvou dnů bez většího vzrušení. Tentokrát ovšem vše bylo jinak. Byl to den, kdy zemřel Václav Havel.
Nebyl jsem to já, kdo se to dozvěděl v redakci jako první, ale kolegyně, která seděla naproti mě. Zvedla telefon, začala brečet, rozklepali se jí ruce a jen hlesla, že zemřel Havel. Byla to rovněž ona, kdo musel tuto zprávu sdělit nejen celému Česku, ale celému světu, protože podobné zprávy se okamžitě překládají a posílají všem světovým agenturám. Pamatuji si, že jsem na ní naléhal, aby se ovládla, zapomněla na emoce a hlavně rychle sepsala agenturní zprávu. Je to cvik, musí to tak být, jakkoliv pochopitelná její reakce byla.
To, co se začalo odehrávat poté, považuji za jeden ze svých nejsilnějších profesních zážitků, který ve mně zůstane navždy hodně hluboko a zejména si jej pamatuji, jako moment, kdy vám dojde neskutečný pokrok, jehož jsme od roku 1989 dosáhli. Došel mi přesně ve chvíli, kdy zavolala produkční televize Sky News, zda bych nevstoupil do živého vysílání a nesdělil svoje dojmy. Přijal jsem, ale během vysílání jsem prakticky nebyl schopen se vymáčknout, protože se mi stalo přesně to, co se stalo mojí kolegyni.
Padla mimo jiné otázka na to, co se za posledních více než 20 let v Česku odehrálo a jaký vliv na to Havel měl.

Když jsem o tom začal přemýšlet, úplně mi došla slova, protože toho bylo tolik a nevěděl jsem čím začít. Něco jsem zablekotal a následujících několik hodin odmítal podobné žádosti, kterými byla ČTK totálně zavalená z celého světa. Nebyl jsem schopen utřídit myšlenky, protože mě napadalo tolik věcí, které jsem chtěl sdělit. Nejen o Václavu Havlovi, ale především o vítězném boji za svobodu, jehož byl neodmyslitelnou součástí. ​
Jak jsem řekl, bylo to krátce po mém návratu do Česka. Byl to můj sen. Dělat novináře, pracovat jako zahraničí zpravodaj, cestovat a to vše v situaci, kdy vám nikdo neříká, co si můžete myslet a pro mě hlavně, co můžete psát. To všechno mi prolítlo hlavou 18. prosince 2011. Může to znít pateticky a možná trochu morbidně, protože to byl velmi smutný den. Nicméně to byl den, kdy jsem si plně uvědomil cenu svobody, protože v té době už jsem o ní nepřemýšlel jako o něčem speciálním. Odchod Václava Havla byl momentem, kdy jsme mohli rekapitulovat pokroku, jehož jsme dosáhli. Je fenomenální a doufám, že tomu tak i zůstane.

Michal Půr

bývalý zpravodaj ČTK v Bruselu, šéfredaktor týdeníku EURO,
nyní vede zpravodajský portál INFO.CZ

23. 12. 2011

POCTA Václavu Havlovi (nejen) = NADĚJE

Multikulturní akce (koncerty, výstavy, divadlo, filmy) na počest zesnulého prezidenta Václava Havla, která proběhla v pátek 23. prosince 2011 v Paláci Lucerna v Praze. Koncert ve velkém sále provázel Jiří Černý. Akce se konala večer v den pohřbu Václava Havla

Mgr. Renata Špačková

zakladatelka Mělnického okrašlovacího spolku, pedagožka, historička

23. 12. 2011

Pohřeb Václava Havla

Pohřeb Václava Havla – 23.11.2011
„Loučím se a něco však
tam zůstalo z těch našich dnů,
já teď vím, věrný zůstanu.“
90. léta. Pražský hrad. Široké, dlouhé chodby, červené koberce, vysoké stropy. Ve vzduchu zvláštní atmosféra důstojnosti, hrdosti a zodpovědnosti za právě se probouzející národ, který snad doufá v návrat masarykovských hodnot. Můj dědeček, kancléř prezidenta Václava Havla, má svůj byt přímo na Pražském hradě. My, jako jeho malá vnoučata, jsme návštěvy na tomto historickém místě milovali. Pana prezidenta jsme nepotkávali, ale již jako dítě jsem se toulal po chodbách a doufal jsem, že ho zahlédnu. Dědeček o něm vždy mluvil s neobyčejným respektem a úctou. A my jsme již jako děti pochopili, že dědečkův respekt si nezaslouží jen tak někdo.
Listopad 2011. Václav Havel zemřel. Vnitřní pocit ukončení jedné životní kapitoly. Možná právě v tento moment jsme my, Češi, měli jedinečnou možnost politicky dospět a ukázat, že pojmy jako humanismus, demokracie či lidská práva bez ohledu na původ, rasu či náboženské přesvědčení, nám nejsou lhostejná. Z rádia hraje píseň Slunečný hrob. Hlas Vladimíra Mišíka zpívá vše až příliš přesně. Loučím se a něco však tam zůstalo z těch našich dnů, já teď vím, věrný zůstanu. Je mi smutno, ale věřím, že odkaz Václava Havla, který i přes své chyby vždy výše zmíněné pojmy ctil a prosazoval, bude po jeho smrti ještě sílit.
Podzim 2019. Svět je na bodu zlomu. Konstruktivní dialog mezi lidmi, založený na vzájemném porozumění, začíná být vytlačován populistickými výkřiky a zdánlivě libozvučnými sliby. Naše civilizace se začíná čím dále více štěpit. A co více, odnáší to také planeta, na které žijeme. Dívám se na své dvě malé děti, obě ještě v předškolním věku. A vzpomínám na dědečka a na Václava Havla. A přemýšlím, zda se jejich odkaz nenávratně neztrácí. A uvědomuji si, že jsme to my, rodiče, kteří mají naše děti naučit pokoře, toleranci a pochopení k problémům druhých. Jsme to my, kteří musíme tento odkaz předat dál. Budoucnost je v našich dětech. Ale bez poučení z minulosti nás nemůže čekat šťastná budoucnost. A proto je nezbytné o minulosti mluvit a připomínat si ji.
A my teď víme, že věrni zůstaneme.

Martin Medek

spolumajitel minipivovaru Němý Medvěd

červen 2013

Humanita a solidarita během povodní

Český červený kříž zasahoval během povodní 2013 od Jihočeského kraje až po kraj Ústecký. V této fázi pomoci nasadil ČČK po dohodě se samosprávou či IZS do činnosti  Humanitární jednotky Oblastních spolků ČČK a Ústřední krizový tým ČČK. Pomáhal provozovat evakuační centra pro evakuované, kteří v důsledku povodně museli opustit své domovy. ČČK rozdělil 515 tun materiální pomoci - od čisticích prostředků až po potraviny, oděvy či nářadí. Poskytoval psychosociální pomoc v terénu - celkem poskytl pomoc 4.100 osobám zasaženým povodněmi a v terénu působilo 560 členů a zaměstnanců ČČK, k pomoci se zaregistrovalo také na 1.300 dobrovolníků.

Ivana Dvořáková

ředitelka Českého červeného kříže Mělník

2018

Vznik iniciativy Milion chvilek pro demokracii

Milion chvilek pro demokracii je kampaň za odstoupení Andreje Babiše z funkce předsedy vlády České republiky vedená od 25. února 2018 spolkem Milion Chvilek, a to zejména prostřednictvím sběru podpisů pod výzvu Chvilka pro rezignaci a pořádáním demonstrací, z nichž dosud největší se uskutečnila 23. června 2019 v Praze za účasti okolo 250 tisíc lidí a stala se největším protestním shromážděním v české historii od revoluce v roce 1989. Své požadavky protestující odůvodňují tím, že je nepřijatelné, aby premiérem byl „trestně stíhaný člověk, vedený jako agent StB“.

Pavel Šimral

výtvarník, zakladatel Občanského Fóra na Mělníku

Svoboda volby

To nejdůležitější a nejvzácnější, co mi přinesla Sametová revoluce, byla SVOBODA OSOBNÍ VOLBY. Otevřela mi neuvěřitelný prostor pro naplnění profesních i osobních zájmů. Možnost využívat tento úžasný svobodný prostor regulovaný pouze platnými zákony a morálně etickým kodexem každého z nás je ten největší dar, kterým se občané naší země mohli obdarovat pro nové tisíciletí.

MUDr. Bc. Dana Hlaváčková

zakladatelka záchranné služby

Cestování bez hranic

Celých 30 let mě provázejí možnosti a volnost, které hojně využívám.
Svobodně sportovat, cestovat a poznávat různé země,
náboženství a kultury. Ale vždy se nesmírně rád vracím domů,
na Mělník a to je na tom to nejhezčí…

Petr Limprecht

vedoucí dopravně preventivní skupiny Městské policie Mělník, hlavní trenér HANSOO TAEKWONDO WTF Mělník a mezinárodní trenér

Svoboda v umění a svoboda slova

Vážím si svobody v umění a svobody slova, ale děsím se nenávisti u lidí a v politice.

Vladimír Veselý

akademický malíř, grafik a pedagog, zakladatel mělnické Galerie Ve Věži

Báseň Poézie? ze sbírky Vepřové něžnosti

Z básně Poézie? jsem vybral tento úryvek:
Dohlížecí oči, agitační oči, mírový oči,
hladový oči, prezidentovy oči, voči pif paf!
Kdo to má po tom ksindlu uklízet?,
koulí očima uklízečka Hrabůňková.
Poézie?
Ať si vysere voko!

Ze sbírky Vepřové něžnosti, 1982 (vydáno v edici Expedice, bratrů Havlů - 1987)

Heřman Chromý

básník, disident, signatář Charty 77, poslanec za Občanské fórum, později diplomat

Kolej Yesterday

Jenom,  když si promítnu na svoje plátno uvnitř, moji realitu před třiceti lety, polykám andělíčky.

Dnes už zbouraná stará zástavba ve Štětí, chladná zkušebna sousedící s rakvárnou, kde ležím přikrytý dekou z velkého bubnu. Je mi zima a nemám nic.

Přes ulici hospoda u Kuklů, otevírá přesně v deset hodin. Je plná chlapíku bez budoucnosti. Chodí se čůrat na dvorek, na térovaný žlábek. Držíme při sobě. Černí havrani na plotech a výhled na fabriku vyvážející papír do celého světa. Přibití realitou k podlaze hospody, kousek od kalových polí. Z jedné strany Labe, jako uzavřená cesta a z druhé strany možnost uniknout autobusem přes Mělník na Prahu. Autobusák a dál parkoviště jízdních kol. Říkáme tomu vlaštovky. Fabrika. Noční, ranní, odpolední. Hotel Praha praská ve švech. Tácy plné hotovek, zapocená okna kuchyně a dým a hlahol. Tady je dobře a nikdo na nás nemůže. A peníze? Ty se neřeší!

Nějak bylo, nějak bude. Je konec světa.

Večer se fabrika rozzáří a odfukuje jako obrovské fantastické zvíře. Všichni ti chlápci provonění solvínou, teď drží svoje ohmatané pracovní návyky pevně v ruce. Co s námi bude. Paneláky a v nich lidé. Nekončící bláznivé mejdany po zavíračkách. Víno, ženy, zpěv.

V Rusku Gorbačov. A prej to pukne i u nás. A jako co? Svoboda, kterou si představuje každém jinak.

Ráno se probouzím opět v pasti. Je mi zima a nemám nic. Moje kolej Yesterday.

Letos už to pukne. Snad.

Petr Baťa Kundrát

hudebník

Zařazení FPH VŠE mezi 1% nejlepších byznys škol světa

Fakultapodnikohospodářská je jednou ze šesti fakult Vysoké školy ekonomické v Praze.Díky akreditaci EQUIS se navíc řadí mezi 1 % nejlepších byznys škol světa.Fakulta podnikohospodářská vyniká vysokou kvalitou poskytovaného vzdělání avědeckých výstupů, ale i úzkým propojením s praxí.

prof. Ing. Ivan Nový, CSc.

děkan podnikohospodářské fakulty VŠE

Návštěva Johna Peela - legendy BBC - v Anglii

John Robert Parker Ravenscroft, OBE (30. srpna 1939, Heswall, Anglie – 25. října 2004, Cuzco, Peru), známý jako John Peel; byl anglický diskžokej. V roce 1960 odjel do USA, kde se roku 1965 oženil s tehdy patnáctiletou Shirley Anne Milburn. Po návratu do Británie začal v roce 1967 pracovat pro pirátskou rozhlasovou stanici Radio London.
Později řadu let působil v BBC.

Jaromír Tůma

hudební publicista, dramaturg a moderátor (Větrník, Mikrofórum, Radio Beat)

Otevření hranic a možnost svobodného cestování + Erasmus

Česká republika přistoupila do programu Erasmus v roce 1998.

PhDr. Nikola Michňová

odborná archivářka Státního okresního archivu Mělník

Václav Havel jako osobnost, Václav Havel jako prezident

PhDr. Ilona Němcová

radní, ředitelka Gymnázia Jana Palacha Mělník

Výjezdy do světa - díky tomu zvýšení konkurenceschopnosti mělnických vín

Výjezdy do světa, poznávání nových technologií výroby vína, přenos zkušeností, výměnné pobyty studentů školy - mělnická vína i díky tomu mohou nyní konkurovat světu.

Vojtěch Kušina

sklepmistr Školního statku Mělník

O projektu

Streetartový projekt připravený upříležitosti 30 let od sametové revoluce.
V ulici Svatováclavská na Mělníku je rozmístěno 30 stop s rozšířenou realitou (AR).
Stopy vedou z náměstí Míru, které bude 14. 11. dějištěm slavnostního a vzpomínkového podvečera,
k bráně mělnického zámku, kde vznikla buňka Občanského fóra.
30 mělnických osobností sdílí událost nebo zážitek, které jsou pro ně důležité a souvisejí pro ně s hodnotami listopadu 89.
Stopy jsou připevněny na povrchu speciální folií pro venkovní použití s neklouzavým povrchem.
Projekt potrvá od 11. 11.do max. 19. 11. 2019.

Autor projektu:
Petr Šťastný

Spolupracovali:
P. Volf / Z. Syrová / T. Trejbal / L. Pejpal / M. Čermáková

Další akce k výročí
30 let svobody